Babai i Shpendit goditi lojtarin kundërshtar se i dëmtoi djalin, ekipi i Cesena-s e dënon: Nuk ka të bëj me ne, i kemi dhënë videot autoriteteve

Babai i Shpendit goditi lojtarin kundërshtar se i dëmtoi djalin, ekipi i Cesena-s e dënon: Nuk ka të bëj me ne, i kemi dhënë videot autoriteteve

Babai i Cristian Shpendit ka bërë xhiron e rrjeteve sociale në ditën e djeshme. Ai ka goditur me grusht pas ndeshjes portierin e Olbias, Filippo Rinaldin, pasi ky i fundit dëmtoi djalin e tij, Cristian. E gjitha kjo ngjarje ishte fjalë e parë jo vetëm në mediat italiane.

I menjëhershëm ka qenë reagimi nga klubi i Cesena-s, që distancoi veten nga kjo ngjarje. “Cesena FC, lidhur me episodin e ndodhur dje gjatë ndeshjes Cesena – Olbia, stigmatizon me vendosmëri sjelljen e familjarit të lojtarit të saj, duke dënuar dhe shkëputur veten nga çdo formë dhune dhe çdo sjellje josportive që nuk ka lidhje me parimet e besnikërinë dhe lojën e ndershme që kanë qenë gjithmonë të dalluara në klub.

Tashmë ato janë vënë në funksion, në bashkëpunim me autoritetet kompetente, duke përfshirë konsultimin me sistemin e vëzhgimit me video të stadiumit, të gjitha aktivitetet e nevojshme për rindërtimin e incidentit dhe identifikimin e personit që u bë protagonist i episodit të ndodhur në përfundimi i ndeshjes, për të lejuar miratimin e masave të parashikuara në ligj.

Klubi do të vazhdojë të promovojë vlerat pozitive të futbollit me bindje. Ajo do të bëjë çdo përpjekje për të garantuar sigurinë e të gjithë tifozëve dhe punonjësve në mënyrë që ata të mund të ndjekin qetësisht ngjarjet sportive të Cesena”, thuhet në reagimin e Cesena-s. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/