Kombëtarja e Francës së Europës apo…më e mira e Afrikës? Nëse nuk do të kishin të huajt, do të ishin mesatarë në Europë

Kombëtarja e Francës së Europës apo…më e mira e Afrikës? Nëse nuk do të kishin të huajt, do të ishin mesatarë në Europë

Kombëtarja franceze e futbollit ka qenë më pak e suksesshme, sidomos vitet e fundit. Ata fituan medaljen e artë në Kampionatin Botëror në 2018, pastaj të argjendin katër vjet e gjysmë më vonë në Katar, në 2016 ata ishin gjithashtu nënkampionët e Evropës, e gjitha kjo falë lojtarëve me origjinë afrikane.

Për shkak të pushtimeve koloniale, siç quhet agresioni në Perëndim, disa kombëtare evropiane kanë shumë lojtarë nga vende të tjera. Kjo vlen veçanërisht për Francën. Trengjyrëshit kanë shumë përfaqësues të kombëtares me origjinë nga Afrika. Vëllezërit Hernandez janë nga Spanja, dhe ka edhe një lojtar nga Azia, domethënë nga Filipinet.

Në dy ndeshjet e fundit, kundër Gjibraltarit dhe Greqisë, në protokoll ishin vetëm katër futbollistë që janë të pastër francezë, pra që edhe prindërit e tyre kanë lindur në France: “Griezman, Rabiot, Clauss dhe Giroud”. Ylli më i madh i kësaj përzgjedhjeje, Kylian Mbappe, është me origjinë nga Kameruni. Më poshtë është tabela e futbollistëve nga lista më e fundit e Francës, dhe vendi i tire i origjinës. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/

Brice Samba Congo
Mike Maignan French Guiana
Alphonse Areola Philippines
William Saliba Cameroon
Lucas and Theo Hernandez Spain
Jules Kounde Benin
Youssouf Fofana Little
Adrien Rabiot France
Antoine Griezmann France 
Randal Kolo Muani DR Congo
Ousmane Dembele Mauritania
Olivier Giroud France 
Dayot Upamecano Guinea-Bissau
Axel Disasi DR Congo
Jean-Clair Todibo French Guiana
Jonathan Clauss France
Boubacar Kamara Senegal
Khephren and Marcus Thuram Guadalupe
Kingsley Coman Guadalupe
Kylian Mbappe Cameroon