Ndodhi në ndeshjen ku luajti Thomas Strakosha në FA CUP, u shfaq një karton i kuq i rrumbullakët nga arbitri

Ndodhi në ndeshjen ku luajti Thomas Strakosha në FA CUP, u shfaq një karton i kuq i rrumbullakët nga arbitri

Brentford dhe Wolves u takuan dje në FA Cup në orën 20:15, atje ku e nisi edhe Strakosha nga minuta e parë. Ndeshja ka përfunduar në barazimin 1-1 dhe do të riluhet. Megjithatë, një detaj në këtë ndeshje tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, kartoni i kuq i treguar, por jo forma standarde drejtkëndore, por e rrumbullakët.

Gomes i shkaktoi faull Norgaardin. Arbitri Harrington vendosi ta përjashtonte nga loja dhe i tregoi një karton të kuq të rrumbullakët. Ka një shpjegim të arsyeshëm për çdo gjë. Kjo nuk është hera e parë që e shohim këtë dhe as gjyqtari nuk e ka bërë me vullnetin e tij të lirë.

Kartonët e kuq në formë të rrumbullakët u përdorën në Premier League në fillim të shekullit të 21-të. Preferohen për lojtarë dhe tifozë që nuk bëjnë dallimin mes ngjyrave. Një tjetër shpjegim për këtë ndryshim është se gjyqtarët e kanë shumë më të lehtë të dallojnë kartonin e kuq nga i verdhë kur e nxjerrin nga xhepi, në momentin që e kërkojnë në xhep. /Sport Ekspres/