“Jam i kënaqur me atë që dha skuadra”, Ahmataj tregon përse ishte i mërzitur gjatë lojës: Ndodhi vetëm 25 minutat e para, nuk po bënim ato që përgatitëm

“Jam i kënaqur me atë që dha skuadra”, Ahmataj tregon përse ishte i mërzitur gjatë lojës: Ndodhi vetëm 25 minutat e para, nuk po bënim ato që përgatitëm

Tirana është ndalur në një barazim 1-1 në Korçë. Skënderbeu kaloi i pari në avantazh, duke gjetur rrugën e rrjetës me anë të Nikajt në minutën e 28. Kaina ktheu sërish baraspeshën në shtesën e pjesës së parë dhe i çoi shifrat në 1-1. Rezultati mbeti i pandryshuar deri në vërshëllimën përfundimtare të takimit.

Ndërkohë, me të njëjtin rezultat janë ndarë edhe Teuta me Laçin. Ekipi i Edi Martinit kaloi në avantazh në minutën e 45 me anë të Daçit. Durrsakët udhëhoqën ndeshjen deri në minutën e 93-të, kur Myrta i prishi mbrëmjen me golin e tij. Laçi rrëmben kështu një barazim në frymën e fundit të ndeshjes dhe mban ritmin e Tiranës së vendit të tretë. Pas përfundimit të ndeshjeve, trajnerët kanë dhënë intervistat e tyre në emisionin “Skaner Superiore” në “MCN TV”.

Ahmataj (Tirana): “Është një përgjigje pozitive, sepse në shumë momente të lojës ishim duke bërë atë që kishim punuar. Ishim pranë ta fitonim ndeshjen. I sfumuam mundësitë tona. Normale që një ekip në shtëpi do të bëjë më shumë për të mos e humbur ndeshjen. Kishim përgatitur atë që pamë pas 25 minutave të para. Presioni i rezultateve i nxjerr lojtarët nga ajo që kishim përgatitur. Prandaj në 25 minutat e para më patë pak të mërzitur. Kemi rrugë shumë të madhe për të bërë. Kemi shumë ndeshje dhe vazhdimësia është ajo që do të tregojë ecurinë e skuadrave. Cilësinë e kemi, lojtarët e kemi, plus që po aktivizojmë edhe lojtarë të rinj. Duhet eksperienca e duhur dhe forca e duhur për të përballuar nivele të larta. Kishim edhe shumë mungesa. Por unë jam i kënaqur me atë që pashë. Situata është shumë e qetë. Çdo trajner ka ato tiparet e veta. Mua më shqetëson kur skuadra nuk bën ato që ne kemi përgatitur. Ju e patë që pastaj unë isha shumë i qetë”.

Josa (Laçi): “Duke pasur parasysh zhvillimin e ndeshjes, në pjesën e parë duhet ta kishim interpretuar ndeshjen shumë më mirë. Me mënyrën se si ne u shprehëm, me veprimet sulmuese, nuk ishte e drejtë. Humbëm shumë pasime dhe i dhamë mundësinë ekipit të Teutës të na sulmonte. Duhet të kishim kontrollin e lojës, sidomos kur kishim erën në favor. Jo për rezultatin që doli në 1-1,sepse mund të flisnim ndryshe tani. Por u bë një kompesim i pikës me Partizanin dhe në këtë ndeshje tani. Mua më pëlqeu fakti që skaudra ngulmoi deri në fund. Por nëse nuk do të kishim shënuar, do të flisnim ndryshe tani.”./Halit Delibashi-Sport Ekspres/