Kalendari i ndeshjeve të Europianit/ Shqipëria e nis me Italinë dhe e mbyll me Spanjën në fazën e grupeve

Kalendari i ndeshjeve të Europianit/ Shqipëria e nis me Italinë dhe e mbyll me Spanjën në fazën e grupeve

Pas njohjes së kundërshtarëve në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, është përcaktuar edhe kalendari i ndeshjeve të Shqipërisë në këtë kompeticion. Kuqezinjtë ndodhen në Grupin B së bashku me Spanjën, Kroacinë dhe Itali.

Shqipëria do ta nisë rrugëtimin në Europian ndaj Italisë më datën 15 qershor 2024. Ky takim do të luhet në stadiumin “ BVB Stadion Dortmund”. Katër ditë më pas, më 19 qershor 2024 Shqipëria do të luajë ndeshjen e dytë në Europian ndaj Kroacisë në stadiumin e “Hamburg”. Takimi i fundit në Grupin B për kuqezinjtë do të jetë ndaj Spanjës. Ndeshja do të luhet më datë 24 qershor 2024, në stadiumin  “Düsseldorf Arena”.

Më poshtë, edhe kalendari i plotë i ndeshjeve të Shqipërisë në finalet e Europianit “Gjermani 2024” :

15.06.2024 Itali vs Shqipëri BVB “Stadion Dortmund”

19.06.2024 Kroaci vs Shqipëri “Volksparkstadion Hamburg”

24.06.2024 Shqipëri vs Spanjë “Düsseldorf Arena”