“Mjeshtri i mesfushës”/ Granit Xhaka lë pas Toni Krosin dhe Rodrin, statistika që e rendit më të mirin në Europë

Granit Xhaka renditet në emrat më të mirë të mesfushorëve që janë në qarkullim. Lojtari me origjinë shqiptare po përjeton një sezon mjaft pozitiv me fanellën e Bajer Leverkusenit në Bundesligë, ku është një nga pikat kyçe të Ksabi Alonsos.

Kapiteni i Kombëtares së Zvicrës është lojtari që ka më tepër pasime të sakta në 1/3-at e fundit fushës. Xhaka numëron 236 pasime të sakta, duke lënë pas Toni Krosin me 224 pasime dhe Rodrin me 223 të tilla. Padyshim mjeshtrat e mesfushës në kampionatet më elitare të Europës./Halit Delibashi-Sport Ekspres/