“Qetësohu Silvinjo, do të funksionojë”! Doriva tregon bisedat që ka me Silvinjon te Shqipëria, trajneri i Kombëtares shqetësohet për çdo detaj

“Qetësohu Silvinjo, do të funksionojë”! Doriva tregon bisedat që ka me Silvinjon te Shqipëria, trajneri i Kombëtares shqetësohet për çdo detaj

ESPN ka ardhur me një artikull për Shqipërinë dhe historinë që ne kemi bërë për të shkuar në Europianin e Gjermanisë. Trajneri Silvinjo ka treguar çdo detaj, që nga momenti kur erdhi te Shqipëria dhe deri te pjesa e mënyrës sesi punoi për të sjellë këtë sukses, që destinacionin final kishte Gjermaninë.

“Presidenti Armand Duka ishte në Milano dhe përmes një miku të përbashkët më ftoi për darkë. Unë jetoja në Porto me familjen time, kështu që shkova në Milano dhe hëngrëm darkë. Kaluam mirë dhe biseduam mirë. Nuk e prisja, sepse isha përgatitur të flisja anglisht dhe biseda ishte në italisht. Më pas kuptova më shumë gjatë këtij procesi të punësimit që po afrohej brenda shtatë deri në 10 ditëve të ardhshme, se federata fliste edhe anglisht edhe italisht”.

Jasir Asani është rezultat i një kërkimi të pandërprerë që kishim për një lojtar të tillë me këmbën e majtë. Pavarësisht nga sistemi taktik, ishte një karakteristikë që donim nga një lojtar mëngjarash. Kishim parë një ose dy deri sa doli emri i tij, një lojtar që kishte kaluar disa vite në Shqipëri, kishte një magji në Hungari dhe ishte në Korenë e Jugut. Filluam ta analizonim dhe pas ndeshjeve të para, duke parë konceptet se si luante, në sulm dhe në mbrojtje, na pëlqeu shumë dhe nuk hezituam ta fusnim.

Kur flasim për një ekip kombëtar, ka lidhje të rëndësishme [me politikën]. Sepse ju përfaqësoni një komb. E vendosa veten si trajner i një ekipi kombëtar dhe rezultati që duhet të sjell është gjithmonë për sportistin, fitoren dhe sportin. Megjithatë, ne duhet të kuptojmë kompleksitetin kur flasim për një ekip kombëtar që ka një komb pas tij dhe çdo komb qeveriset nga politikanët. Ne duhej t’i kuptonim konfliktet me vendet përreth këtu kur mbërritëm. Shkuam për të kuptuar, për të biseduar me njerëzit që jetonin në Shqipëri se nga mund të sjellim lojtarë, si ndihen ata. Kjo është pjesë e procesit të punës”, tha Silvinjo.

Nga ana tjetër, Doriva tregoi si është puna me Silvinjon. “Ne e balancojmë mirë njëri-tjetrin. Sylvinho është më i shqetësuar, një person shumë punëtor, ndaj përfundoj duke e kompensuar. Qetësia është një fjalë që e përdor shumë. Sylvinho mendon përpara dhe unë shpesh përfundojë duke thënë: ‘Qetësohu, do të funksionojë, le ta bëjmë’. Kur mora ftesën e Sylvinhos, isha shumë i lumtur dhe menjëherë thashë se do të doja të punoja me të, një punëtor i lindur”, tha Doriva. /Sport Ekspres/