“U sollëm të paedukatë me Kombëtaren, u mërzita”! Sokol Kushta: Tifozët mendojnë sikur jemi Brazili, duan të fitojmë çdo ndeshje

“U sollëm të paedukatë me Kombëtaren, u mërzita”! Sokol Kushta: Tifozët mendojnë sikur jemi Brazili, duan të fitojmë çdo ndeshje

Sokol Kushta, një legjendë e Shqipërisë ishte i ftuar në emisionin “Koha Shtesë”. Në të, kemi bërë një analizë rreth Kombëtares dhe mënyrës sesi kuqezinjtë u paraqitën gjatë gjithë kualifikueses së Europianit, veçanërisht në dy ndeshjet e fundit. Gjithashtu Kushta ka komentuar edhe shortin që ra në grupet e Europianit të Gjermanisë. (Intervistën e plotë të Sokol Kushtës e gjeni më poshtë)

“Pashë ndeshjen e fundit të Shqipërisë me Ishujt Faroe dhe u mërzita pak, u mërzita me sjelljen tonë. U mërzita me sjelljen tonë karshi Kombëtares, u sollëm pak të paedukatë, u sollëm pak të paduruar. U sollëm pak agresiv, në futboll ka gjithmonë të fitosh. Në dy ndeshjet e fundit, për mendimin tim, ishin specifike taktike, psikologjike.

Unë e dija dhe e mendoja gjithmonë se në këto dy ndeshjet e fundit, ne nuk do të luanim si më para, por do të bënim një strategji dhe ashtu doli. Silvinjo gëzoi shumë në barazimin me Moldavinë dhe nuk është budalla, siguroi gjithçka në atë barazim.
Prandaj ato dy barazimet e fundit ishin skemë taktike dhe psikologjike, kishte ngarkesë të madhe. Pastaj sjellja jonë si tifoz nuk e ndihmoi Shqipërinë me Ishujt Faroe. Ne mendojmë sikur jemi Brazili, ne jemi Shqipëria e vogël që duam të bëhemi të mëdhenj, që po luajmë kundër mëdhenjve”, tha Kushta. /Sport Ekspres/