VIDEO/ Arabia Saudite nuk e blen dot klasin e Europës me para, japin penalltinë më absurde që është parë ndonjëherë

VIDEO/ Arabia Saudite nuk e blen dot klasin e Europës me para, japin penalltinë më absurde që është parë ndonjëherë

Arabia Saudite është një tokë e premtuar për shumë futbollistë të famshëm, të cilët pranuan ofertat që erdhën gjatë vitit të kaluar, kështu që tani kemi një nga kampionatet më të forta botërore në një vend ku futbolli ishte gjithçka tjetër veçse një mënyrë jetese dhe “më e rëndësishmja”, gjë dytësore për botën’

Al-Hilal, Al-Nassr, Al-Ittihad dhe skuadra të tjera tani janë shumë më të ndjekura në mbarë botën, por është gjithashtu e vërtetë që shpesh vijnë video nga ai vend që thonë se do të duhen edhe shumë vite për të konkurruar me ligat më të forta evropiane. Nëse përjashtojmë të gjithë ata yje si Ronaldo, Benzema, Firmino, Mahrez, Mane, Brozovi? e të tjerë, futbollistët vendas nuk janë tamam të stolisur me njohuri futbolli apo inteligjencë futbolli.

Ditën e djeshme, në ndeshjen e kampionatit të Pro Ligës, u akordua një nga penalltitë më absurde që është dhënë ndonjëherë. Fahad Al Harbi, futbollisti i Al Fateh, në minutën e 12-të të ndeshjes ndaj Al Hazemit, shkaktoi penalltinë që askush nuk e ka bërë më parë. Portieri i miqëve vrapoi nëpër zonën e tij të penalltisë dhe më pas preku lehtë topin me dorën e majtë që ishte në duart e portierit. Arbitri nuk e mendoi dy herë dhe akordoi menjëherë penallti për kundërshtarët. /Sport Ekspres/