“E çuditshme ajo që ndodhi mes Pochetino dhe Brojës”! The Guardian tregon rastin: Historia e shqiptarit e ngjashme me të Dominic Solanke, ka jetë edhe përtej Chelsea

The Guardian ka bërë një artikull rreth situatën së Armando Brojës, duke e krahasuar me sulmuesin e Bournemouth, Dominic Solanke. Historia e tyre është thuajse e ngjashme, por në kohë të ndryshme. Të fitoje një vend titullari te Chelsea në kohën e Solanke, ishte shumë më e vështirë se tani.

Megjithatë një histori që ia vlen të shihet për sa kohë Fulham do të përballet me Bornemouth të shtunën dhe Broja mund të gjejë veten te sulmuesi kundërshtar. “Ka jetë edhe përtej Chelsea”, është konkluzion që nxjerr The Gardian, por kryesorja, duke shprehur gjithë çudinë për faktin që Pochetino vetëm pak ditë pasi e kishte përshkruar Brojën si një nga sulmuesit me më shumë potencial në Europë, zgjedh që ta largojë nga ekipi.

“Dominic Solanke njihte një Chelsea ndryshe nga Armando Broja. Kur Solanke bëri paraqitjen debutuese për klubin si një zëvendësues në një fitore të thjeshtë ndaj Maribor në Ligën e Kampionëve në 2014, nuk u pa si fillimi i një revolucioni të të rinjve. José Mourinho ishte trajneri, Diego Costa drejtoi sulmin dhe një ekip që do të vazhdonte të fitonte titullin e Premier League ishte plot me lojtarë të fortë dhe me përvojë.

Roman Abramovich po ndërtonte një nga akademitë më të mira në botë, por Solanke nuk qëndroi. I frustruar nga mungesa e mundësive, sulmuesi hodhi poshtë ofertën për një marrëveshje të re dhe ishte 19 vjeç kur u largua për në Liverpool në 2017, 18 muaj para se Chelsea të goditej me një ndalim transferimi që do ta bënte shumë më të lehtë për Frank Lampard të mbështetej tek ai. Menjëherë nisi linja e prodhimit të Cobham dhe afrimi i Mason Mount, Tammy Abraham, Fikayo Tomori dhe Reece James në ekipin e parë.

Që atëherë, natyrisht, ka pasur edhe më shumë ndryshime. Edhe pse pesë lojtarë të akademisë ishin të përfshirë kur Chelsea fitoi Ligën e Kampionëve tre vjet më parë, dinamika ka ndryshuar që kur Abramovich ia shiti klubin Todd Boehly dhe Clearlake Capital në 2022. Kur bëhet fjalë për të ardhmen e Brojës, situata është e afërt. Historia e 22-vjeçares, edhe pse e ngjashme me atë të Solankes, është më e ndërlikuar dhe është ndikuar nga realitetet e “fair play”-it financiar.

Broja, i cili do të përballet me Solanken kur Fulham të presë Bournemouth të shtunën, ka pasur mundësi. Nëse ai i ka shfrytëzuar ato, është për debat. Tre gola në 38 paraqitje që nga debutimi i tij në 2020 nuk flasin për të, megjithëse duhet theksuar se ai ka pasur dy periudha huazimi gjatë asaj kohe dhe ka pësuar një dëmtim të rëndë në gju në dhjetor 2022. Ndoshta nuk është befasi që i riu ka pasur vështirësi për besim dhe qëndrueshmëri këtë sezon. Ai nuk ka pasur asnjë stabilitet që nga rifitimi i fitnesit.

Njëlloj ia vlen të përpiqemi të kuptojmë pse Broja është dukur kaq i ngurtë dhe i dëshpëruar. Sigurisht që nuk mund të ndihmojë që një narrativë të ketë ndërtuar rreth Chelsea-t në lidhje me shitjen e talenteve vendase si një mënyrë për të rritur pozicionin e tyre në FFP. Duhet të jetë e çuditshme të jesh në qendër të saj. Në fund të fundit, nuk kaloi shumë kohë pasi Mauricio Pochettino e përshkroi Broja si një nga sulmuesit e rinj më të mirë në Evropë në fillim të janarit, u shfaqën histori rreth klubit që kërkon ta shesë atë.

A ishte i nevojshëm një zëvendësim? Jo. Por u fol gjithashtu për Chelsea që dëshironte 50 milion £, një kërkesë që shpejt ra në 35 milion £ përpara se një marrëveshje të ishte rënë dakord në ditën e fundit që Broja t’i bashkohej Fulhamit deri në fund të sezonit. Nuk kishte asnjë detyrim apo opsion për të blerë dhe shpresat për një tarifë huazimi prej 5 milionë funtesh ishin shndërruar në Fulham që mund të mos paguante asgjë nëse Broja fillon mjaftueshëm ndeshje për ta.

Ndoshta do të funksionojë. Chelsea do të shpresojë që Broja të bëjë mjaft mirë për të rritur vlerën e tij përpara verës, kur ai do të përfaqësojë Shqipërinë në Euro 2024. Fulham do të shpresojë që të ketë një golashënues. Broja do të shpresojë të gjejë pak qartësi në Craven Cottage.

Broja është i shpejtë dhe i fuqishëm. Ai është i ashpër rreth skajeve, por i duhet kohë për të ndërtuar ritmin e tij. Kjo lëvizje mund të funksionojë për të. Ndonjëherë ju ndihmon të bëni një hap poshtë. Nuk ka shembull më të mirë se Solanke. Lojtari anglez dështoi në Liverpool dhe iu desh pak kohë për të gjetur këmbët e tij pasi u bashkua me Bournemouth për 17 milion £ në janar 2019, atje ku shpërtheu me golat e shënuar dhe tani kërkohet nga shumë ekipe”, shkruhet nga The Guardian. /Sport Ekspres/