“Sot treguam karakter, e kthyem ndeshjen ndaj Partizanit”, Mehmeti ul euforinë: Nuk e mendoj fare ‘final four’-in

Vetëm pak minuta më parë janë mbyllur dy ndeshje vërtet shumë emocionuese në Superiore. Vllaznia ka arritur që të fitojë në shifrat 2-1 ndaj Teutës. Goli i parë i takimit u realizua nga Coba, i cili i dha avantazhin shkodranëve. Ndërkohë në minutën e 72, 17-vjeçari Arifi solli barazimin e takimit. Në fund, në minutën e 82, vetëm pak sekonda në fushë dhe Coba kthehet në heroin e Vllaznisë duke i dhënë tre pikët. Nga krahu tjetër Dinamo fitoi derbin kundër Partizanit mes përmbysjes. Goli i parë nuk vonoi me Mban që i solli avantazhin e herëshëm Partizanit në minutën e 10.

Përmbysja erdhi në pjesën e dytë. Pas një goditje të fort të Markut dhe grushtimit të Hoxhës, Kacorri nuk e kishte të vështirë që me portën bosh, të shtynte topin në rrjetë. Drama ndodhi në minutën e 88, teksa Lorenzo Vila shënoi golin e përmbysjes. Arbitri akordoi pozicionin jashtë loje dhe Vila hoqi fanellën, duke festuar golin që ishte i parregullt për gjyqtarët. Arbitri i akordoi kartonin e kuq Vilës, që u largua në dhomën e zhveshjes pa golin e shënuar. Por pas rishikimit me VAR, Lorenzos i kthehet festa në dhomat e zhveshjes pasi goli iu akordua. Kështu do të mbyllej kjo ndeshje, me fitoren e Dinamos 2-1.

Mehmeti (Dinamo): “Jam shumë i kënaqur. Kemi treguar grintën e duhur. U përballëm si të barabartë me Partizanin sot. Në situata të veçanta në lojë ishim dominantë. Grupi duhet të ketë besim dhe të vazhdojë të rritet. Nuk duhet të mendojë shumë gjatë më shumë se sa ndeshja e radhës në Laç. Sigurisht që është një fitore e rëndësishme, sepse është derbi. Lojtarët kanë treguar që kanë personalitet dhe forcë sportive. Por duhet të jemi të kujdesshëm. Të kemi vazhdimësi dhe të jemi me këmbë në tokë. Një nga faktorët kryesorë që kemi ndryshuar është se kemi punuar bashkarisht. Sot treguam forcë karakteri. Ishim në disavantazh dhe e kthyem. Ishte hera e parë. Por më vjen keq se si e pësojmë. Megjithëse punojmë shumë në goditjet standarte, pësojmë sërish aty. Nuk mendoj fare për ‘final four’. Duhet të ulim kokën për ndeshjen e radhës me Laçin”.

Osmani (Vllaznia): “Një lojë e rëndë. Ne e vështirësuam pak punën vetë. Megjithatë jam i kënaqur me angazhimin e lojtarëve. Ideja ishte që me Malën të formonim katërshem. Çdo herë do të kemi një lojtar tepër në mesin e fushës. Ne edhe gjatë javës biseduam për ekipin e Teutës. I pamë disa lojëra të tyre. Ekip që nuk meriton të jetë në këtë vend ku është. Në dallim prej lojës së fundit me Laçin, na mungonte ajo loja e shpejtë dhe ato pasimet e sakta. Shumë pak krijuam raste”./Halit Delibashi-Sport Ekspres/