“Ti nuk ke nevoj te punosh sepse une te mbaj ty po deshe te blej gjith Kosoven veq mos shko n’pune se sun po flej kur ti je ne ndrrimin e nates tu pune ne spital me koleg”…!

“Ti nuk ke nevoj te punosh sepse une te mbaj ty po deshe te blej gjith Kosoven veq mos shko n’pune se sun po flej kur ti je ne ndrrimin e nates tu pune ne spital me koleg”…!

“Ti nuk ke nevoj te punosh sepse une te mbaj ty po deshe te blej gjith Kosoven veq mos shko n’pune se sun po flej kur ti je ne ndrrimin e nates tu pune ne spital me koleg”…! – E nderuara redaksi dua te shkruaj historin time jam nje vajz 26 vjeqare kam mbaruar fakultetin dhe masterin kam veturen time punen nuk me mungon asgje kam qen ne lidhje me nje djal icili jetonte ne gurbet me te kalova dy muaj u takum rasisht kishte tezen e semur ne spital deri sa une po beja punen tim ai me pa dhe qdo her une qe isha ne pun aj vinte por qe mua nuk me beri pershtypje asnjeher sepse une kisha primare te mbaroja doktoraturen e nuk kisha ndermen te dashurohem pas shum disa jave deri sa po kthesha per ne shtepi mu prish makina aj po me ndjeke nga mbrapa ishte …(vazhdon historia me poshte…)

Koha shum e keqe binte nje shi qe me shum veshtersi arrija te vozitsha makina mu ndal dola te shof se qfar po ndodh kerkova ndihem dhe pash ate aty desh plasa nuk lash gje paj then filloj te erresohet. Menci u binda te hip ne makinen e ti te me dergoj deri ne shtepi isha lagur nga shiu dhe kisha shum te ftohet me shum tentantiva ai me bindi te pim kafe bashk biseduam me tregoj per jeten e vet dhe me tha qe dhe pun ka humbur duke me ndjekur i thash te me jepte koh sepse nuk te njoh kush je dhe nuk kam ndermend te bredhi rrugve me ty nese je e gatshme te mar tash me tha U ktheva ne shtepi por mendja me rrike te aj met vertet ishte i bukur dola dhe disa her dhe u fejuam isha shum e lumtur gjitha shoqet me thon se kisha nje burrr te bukure dhe une u djehsha mir pran ti pas nje jave ai ik ne zvicerr me telefononte. Me shkruante gjithqka ishte mir pas nje muaji erdhi serisht sepse me thonte nuk mund te rri pa ty filloj te gjelozoj shum ne pun qdo 10 min me thirrte nje nat u nervozova teper i thash mjaft me une reskpektoj orarin e punes. Me tha ti nuk ke nevoj te punosh sepse une te mbaj ty po deshe te blej gjith kosoven veq mos shko npun se sun po flej …(vazhdon historia me poshte…)

Rahat kur ti je ne ndrrimin e nates kur pe di qe ke pun dhe me koleg at desh u qmenda thash une te fala gjithqka ti si ke ftyr te mos me besosh qfar idijoti paske qen dhe ika ne shtepin time isha shum keq qaj pa ndalur ai vazhdonte te me therrite por nuk e hapja telin. Te nesrmen me kerkoj falje por prap qendronte pas asaj se duhet te le punen iku ne zvicerr une nje dit dola me nje kolege per kafe ajo ishte me nje shoqe deri sa ja po me telefononte pa foton e ti shoqja saj pasi mbylla telefoni ajo me tha qfar e ke ti X i thash se esht i fejuari im e pash qe diq so ne rregull se ajo u shtang Ikish tregu shoqes teme se ai esht i martuar shoqja ime me tha mua se kam diqka qe me vje keq ta them por duhet te them me thuaj i thash tha burri yt ish i martuar ne zvicer o zot. Qfar tmerri nuk besova dhe vendosa te sillem njejte sikur ska ndodhur as gje rash shum ne pesh mezi se flisja me te nje dit telefonova agjin ti dhe i thash du te aplikoj per nje viz ne zvicerr me ndimon se kshtu e kam punen ai me ndimoj dhe ika ne zvicerr per 3 dit menxi gjeta adresen e ti nga nje shok i ti aty shkova trokita ne der deren e hapi gruaj e ti. Deri sa ajo me pyti se kend po kerkone doli X kur me pa mu …(vazhdon historia me poshte…)

Desh i ra pika nuk munde as ze te nxirrte kush je tha grua ti jam thash e fejuara e X aj u kthy ka ai dhe ja mshoj me dore une ja gjujta unazne dhe ika aj filloj te me ndjek pas u ndala dhe i thash si ste vjen turp po qe njeri i pa moralshem paske qen mgjete mu te me mashtrosh me kerkoj fajl dhe me tha dot ndahem nga ajo nuk e dua nuk e kam dasht kurr prinderit e mi ma gjeten per at arsyje nuk dua as femi me te ty te dua jam ne gjendje te bej gjithqka vetem ti te jesh me mua deri sa qante para kembeve te mija dhe me kerkonte te falur ika te xhaxhai dhe u ktheva kosov ai pas dy ditve kishte ardher se nese nuk e ndoj unazen dot me lendonte mu dhe veten pos se pa mu nuk mund te jetonte e urrej at njeri dashurija ti kaloj ne urrejtje ende me ndjek dhe vazhdon te me kerkoj falje esht ndar dhe nga gruaja ti. Me ka kerku dhe nena ti por une nuk dua nje dit dera sa hyrja ne makin hyri dhe ai nuk me tha asgje vete me puthi dhe nuk me leshonte deri sa u largua i dhash nje me dore te fort thash ti qendro une po dal jam ne hall me nuk di sit ja bej si ta largoj ket njeri nga jeta ime o zot me ndimoh me thoni sit ja bej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *