Vjehrra me tha ”Qysh mujte me perballu edhe me m’duru kaq
gjate” e vazhdoj me fol e pendume “Nuse mfal qa t’kom bo bija
jeme”…!

Vjehrra me tha ”Qysh mujte me perballu edhe me m’duru kaq gjate” e vazhdoj me fol e pendume “Nuse mfal qa t’kom bo bija jeme”…!

Vjehrra me tha ”Qysh mujte me perballu edhe me m’duru kaq gjate” e vazhdoj me fol e pendume “Nuse mfal qa t’kom bo bija jeme”…! – Anonyme Tasht dua ti tregoj nje Histori qe ka ndodh mes meje dhe vjehrres tem . Nëse je e drejt ALLAHU ta kthen jam nga nje familje mir dhe e qete , mundohem qe ti ulim mosmarrveshjet e jo mi dhez si shume te tjer . Isha 20 vjet kur u martova dhe kaluam shume mire me burrin dhe ende jemi ashtu, po vjehrren dyqysh e kalojsha edhe pse shume her me thumbojke u monojke guhen me dana me ma nxerr po prap tu i mendu edukaten dhe fjalt e prindve te mi asniher nuk kom desht qe une tjem shkaktari i probleve ne kete shpi. Gjithmon i kam shku per qefi edhe nese su kon qashtu jom mundu me bo veq pse ajo ka desht ose …(vazhdon historia me poshte…)

Ajo ka mendu qe eshte mire dhe duhet me kon qashtu, qka ka desht gjithe i kom pregadit por gjithmon gjejke arsyje qe mos me kon e knaqt . Nje dite Vjerra tha qitma nje kaffe, ok thash ja pergadit edhe ja qova , Vjerra ma derdhi tepi!!! Mire i thash edhe pse mu dok qe gjithqka mra mbi kok nuk i thash gjë,ditën tjeter pergadita Gjellen burri ka punuar shume kem pas jet të lumtur së bashku ulen per me ngren buk qka me kerku shum gjelpt Shum krip e ngrite nga sofra Duke i bertitur, kerkova falje qe pa qellim, kurr azgjë nuk i Thash burrit se qka mtha ose pse ma tha e kam bere pa qeelim kjo mund ti ndodh qdo kujt edhe asaj vete, Burri tu kesh tha shume e shishme koka tlumshin duart, uhh u ndjeve pak me e qete. Dhe ne Mengjes e pyet Vjehra Burrim tim se a tha naj Send Nusja per mu ? Burri i pergjigjet jo Nene nuk tha gje por duhet te jesh pak me kujdeshshme. Ata e kishte bre ndergjegjja e vete se pari pas 4 viteve martes se mundet me qen gabim edhe kishte vendos me organizu nje zjafet i thirr te gjithët familjaret. Mtregoj mu per planin e saj edhe tha shko ndrequ veshu kshtu ashtu se ne kete vikend du me bo ni ziafet nshpi po kom qef . fillum pregaditjet ok …(vazhdon historia me poshte…)

Thash si tdush ti, thiri grat e kojshive familjart e vjehrrit familjart e vete me gra veq edhe mire shume shkojke kur ndrek tha ” OJ gra a po ja kana buken ” ato po mire shume u knaqem . Edhe Vjerra u qu nkam dhe drejtohet kah une hajde ngat meje qetu edhe tha “Nuse mfal qa tkom bo bija jeme”!!!!Edhe fillojo me ju kallxu krejt qka mka bo qysh maka bo edhe tha ” Qysh mujte me perballu edhe mem duru kaq gjate” Me ni ane u u skuqa edhe mbeta keq se nuk dojsha me kuptu krejt familja se qysh eshte puna me neve se un isha mire me burrin tim edhe nuk qojke shume pesh se qka veprojke vjehra , edhe mbeta nuk disha qysh me ja nis edhe qka me it hon niher thash mos lujti qitu qa o ka thot kshtu se isha msu me to me kon krejt ndryshe edhe menova thash “Kur ta dua Burrin tim edhe Ai mu problemet qfar ka në nes grave gjanat shtepijake nuk i tregohen burrit se ai mundohet te punoj ,ta Sjell büken me shpi e Unë me ja lodh kryt me punt e Grave Por ALLAHU Provon me gjithqka Por vanon Por nuk te harron” Mbeten gjithe grat tu kqyr se qka po ndodh , Vjerra ja nisi me kajt sikur fmij dhe Tha ohhh Zoti mfalt mu edhe ti se “ti je Qika jem” Tasht kem shum jeten e lumtur !… Vjehra kan dryshu shume sjellet shume mire me mu tash kom met edhe shtatzan edhe nuk mlen asniher me bo kurgjo tu u kujdes per mu tu i sjell mire me mu se e ka pa qe nuk kom desht asniher me pas probleme me to jom munu me kqyr si nanen tem se e ko menu burrin tem se AI sjellet shume mire me mu edhe nuk m ka bajt ftyra me bo diqka as em pas fjal une me nanen e tij se nuk e kom as ate EDUKAT kshtuqe ju thom krjt nuseve treja me lshu pak rrugen ede vjehrave se duhet me i kuptu pak se kan kalu shume para neve se dikur e kupjtojn edhe vete se kan qen gabim dhe me pak Durim gjithkqa bjen ne venin e vete. Falemindrit Histori te jetes per mundsin qe na japni si per tmir edhe per tkeq se gjithmon kemi nevoj per mendimin e tjeterit se askush nuk este perfekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *