Burri vjen dore per dore me grun tjeter ne shpi, Vjehrra me
thoshte “Oj qika jem faren e kan babes vet edhe mu
qishtu…”!

Burri vjen dore per dore me grun tjeter ne shpi, Vjehrra me thoshte “Oj qika jem faren e kan babes vet edhe mu qishtu…”!

Burri vjen dore per dore me grun tjeter ne shpi, Vjehrra me thoshte “Oj qika jem faren e kan babes vet edhe mu qishtu…”! – Prsh miq te mi, dhe une kam nje histori timen ta shenoj. Une jam 35 vjeqare kam 4 femij flm allahut por me burr nuk jem bashk sepse burri im esht martua me tjeter dhe jeton me tjetren e ka dhe nje femij ai jeton ne perendim dhe si po shof ne ket histori te jetes po lexoj shum nuk jam vetem une e provuar keto raste. Ai qe nga ajo dit qe shkoj jasht na e ktheu shpinen por une me vujtjet e mija nuk mora guxim te largona nga femijet. Pasi u martua ai atje une mbeta mes dy zjarrev as me nejt as me hec nuk ishin familja e tyre qe mund jeton nje gru pa burr aty pa pasur probleme ai me thoshte desh rri e ndash shko qa dush ban une e kam ba ma kam dhe …(vazhdon historia me poshte…)

Femij atje letrat i fitova nuk du mu kthy prap. Une u munova me fjal ta zbus mos po ndryshon por jo sa nejti pushim kishe ndryshoj por jo per ka familja tij sen mir ski pa as ni por pos vjerres ajo u kon njeri shum dhe ajo u mundu per mu por nuk e degjoj kerkush. Sa kam jetu un aty kam punu pa hile te keqe ashtu si ndryshoj jeta jem ma nuk isha ne gjendje as ne kam te mija te qona vetem neper mjek tu shku qdo nat sflejsha i shikojsha femijet per sfjeti deri mengjes dhe qajsha medojsha hisha medime tmija mi lan femijet si do rriten pa nan si jetojn ketu ket familje gjithat kqijat mu silleshin neper mend qdo nat ashtu dhe u smua nje dit me rend por ai ne mu ka ushtru dhe maltretimè fizike po shtiravet sdo me punu ashtu keshtu e shtishin kunet dhe ai mua me pat bo loder isha e re e burgosur ne shpi ai vike shpesh me tjetren ketu nje dit sdi qa kam pas nga qka ate smundje vetem e di ni mbramje jam kon tu kajt e tu lut allahut dhe mkishin qu spital kur i qela syt i pash motrat me than se tkan pru pa vetdije kam nejt 2 jav ne spital me terapi qdo dit ma prushin mjekun nga tjetri spital me bisedu ai fol une kaj keshtu kalun dy jav dola nga spitali mir u ndjeva un por prap ja nisen me …(vazhdon historia me poshte…)

Fjal me sene ashtu keshtu pos vjerra me thoshte oj qika jem faren e kan babes vet i kan ga mu mka shku jeta qeshtu pom dhimesh barkun po ma kall mos rri per femij hec te baba jot un ti qes femijen mi pa. Une spranojsha ashtu keshtu ni dit erdhi prap ai pas kater dite u kapem prap kisha djalin dor ma kapi pi dores tha hec se sun pot sho me sy dhe me shtyri mu kunati tha po kape e shko gjuje bran qa pe lut sdi pranova uqova po budall ka dola mi mshefen femijen si pash ikishin qit ka baqja hipa kerr shkova te baba babes i tha sa mir epruna foli pak se do mu trenu heci ai baba mu um kapi vet e ki zgjedh venin qa u ba fmijen ku i ki fol bertit un shkova ne bunar jam desht me ra mka kap agja per ni krah mka qu te shpija vet se ka lan baben mem pa ka fol me mu qet dhe u drejtu me baben tem dhe kuptun qe esht martu ai dhe shkun ne shpi at se kishin pa i kishin marr femijet e mi mi prunen migja i tha babes ty tardhet rend mi kshyr un i maj pa drejt jo mea ba ata atje eti ktu por ata prap sum. Lashin qet erdhen pas nijave fmijen i lipshin sja dhan migja shkoj zvicer baba ju kish fol me ta erdhn muren mu prap dhe femijen un prap e ofendune e mallkune qashtu deri sa u rriten femija jeka tash mkan leju mu jek pi tyre jetoj vet me femij te mi me dritat e mija shyqyr dhe femija me dojn e mi puthin syt kur nisen per shkoll jam e knaqur prej femive tash as skam nevoj me shku mjek as kurgja por tash jam tu perteri hanez e per kunet si la nder baneses me u afru ma pos vjerren qe vje i she femijen/ Ffemijet tash jetojn me mu baben e shohin pushimev te gjyshja vet dhe vin ne shpi nuk rrin me ta se djali madh thot i kum ni fjalt qa ka fol e sdu ma ta sho une tash kam jeten tem kam qel dyqanin tem punoj elhamdulila mir jam kam shkru shum mfalni po sisha veq un kish dhe tjera keto raste dhe tash thojn ja baba ja vet e gjete jo sa vertet se un vet e gjeta po ndodhi lakmija pasuris por prap se prap tybe ai atje per letra a si ka kushtet ma mir se un elhamdulila ju pershendes gjitheve motra vllazer shqiptar ju persh klm…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *