Mbetem jetima e motra u be femen e rruges, m’thirri njani:
“M’fal shoki jam filani ,djali jem tha e ka Grabit motren tane ,ajo
prej sot u nuse nshpi ton…!”

Mbetem jetima e motra u be femen e rruges, m’thirri njani: “M’fal shoki jam filani ,djali jem tha e ka Grabit motren tane ,ajo prej sot u nuse nshpi ton…!”

Mbetem jetima e motra u be femen e rruges, m’thirri njani: “M’fal shoki jam filani ,djali jem tha e ka Grabit motren tane ,ajo prej sot u nuse nshpi ton…!” – Pershendetje Anonim te lutem. Po tregoj edhe un ni histori tjetes qe ballafaqohem qe 8vite me te. Jam nje djal 28 vjeq ,kur ishite lufta Prindrit na u lendun mbetem un dhe motra ,na.rriten Gjyshi dhe Gjyshja. Ata ne mosh te shtyr por u munduan te na ploconi te gjitha kushtet te mos na mungonte asgje. Per ata me rendesi ishte Shkollimi kon. Un qe ne moshen 8vjeqare kam punu me burr Tezes dhe nga ai mora edhe profesionin sa per idare. Vitet nshkonin ne u rritem un diten punoja maten studioja dhe dashti Zoti arrita me suksese te mir ne Fakulltet. Gjat kohes time.ne.studime motra kishte fillu shkollen e Mesme …(vazhdon historia me poshte…)

Ajo kish fillu rrugen e keqe me shoqni te keqe,un nuk dija gje sepse vetem njeher ne dy jav shkoj nshpi per Wikend ne familje nga Prishta. Ajo kishte ba shoqni te keqe me gjitha te keqijat. Ne vitin e fundit te Studimev pasi isha ne pergatitjen e temes se Diplomes vendosa te kthehem ne Shtepi ta punoja nga shtepia .nje dit shkova ne biblotek ne vendi tim dhe kalova ne nje Market te blej nje Shishe Uj dhe dicka per te nGren. Aty punonte nje Kojshike e jona . Keto markete ishin afer shkollav te mesme. Ajo me nali ne nje qoshe te marketit me pershendeti ,sepse te gjith ne Lagje me Respektonin si djal te mbar e Puntor e te sjelleshme dhe ishim nga Dy Prind shum te rrespetuar ne vend. Ajo me pyti: kur do e fejosh motren,? Un qesha thash: jo nuk ka ren fejese esht Shkolla njeher e tana ka Fakulltetin. Ka koh… Ajo e pa qe un nuk isha ne dieni te asaj qka motra ime po bente. Me tha pritem jahst marketit ,pas 5min vi. U qudita por e prita. Kur erdh me tregoj te gjitha. Tha un punoj ktu cdo dit ,motra yte vjen me nje djal perkrah.puthet dhe ban gjeste te pahishme. Ai esht edhe Katolik. Esht nje djal me na te keq ka shoqni te keqe ,pin Alkohol,drog, dhe motra jote shpesh shihet ne gjendje jo te mir …(vazhdon historia me poshte…)

Ajo me ka then qe ti je ne dieni per ket Djal dhe qe ki mi feju ket vet. Mu dok qe bota mu shemb.kisha punu aq shum per mja siguru asja gjitha ,qe ajo mu shkollu mos mi.mungu kurgja, isha mundu me respektu respektin e cdo njeri qe mka.njoft per hater te prindve e familjes .e ajo kish ba kaq shum gjana tkqija. Kishte shfrytzu rastin sa un isha ne Prishtin. Dola nga aty ,nga tmerei i harrova edhe librat ne Bibliothek, shkova nshpi ,gjitheshka mu doke ziiii, hina ndhom saj ,hallakata dhomen ,ja gjeta disa cogare neper dollapa,ja gjeta disa tableta me ni qese ,j akontrollova Laptopin ia gjeta do foto,qe smujsha me besu qe po i shoh, U mpina e tani. Mor akerrin shkova te shkolla e prita kur dul nga mesimi e hypa nkerr i thash shkojm pim kafe ni ven qet. U ulem folem nfillim kurdershtoj por kur i thash qe krejt i kam pa…ajo i pranoj te gjitha. Me tha o e marr ate djal o smarr tjeter. Nuk ishte problem vetem feja sepse po te ishte njeri i Hajerit do te isha pajtu nje dit ,por ai ishte djal me tana tkqijat. Dola fola nje dit edhe me ate Djalin shihej qe ishte rrugaq ne sjellje,krejt tatuazhe, dhe skishte qellime serioze me motren. Ai ma nuk ju lajmru kurr motres sepse i thash un gjall ti kurr se merr motren tem. Ia bana analizat motres rezultoj ne Drog. Ajo kish ndryshu,u dridhke ,humbi npesh, kalun 3muj edhe erdh mtha.. mfal Vlla nuk e baj ma kurr .kom gabu. I besova mu duk bindese . Sapo mora vizen per studime jasht vendi dhe u nisa pa kalu java,nje dit ne ora 1 te medsites mvjen nje thirrje me nr.te Kosoves e hapa tha : mfal shoki jam filani ,djali jem tha e ka Grabit motren tane ,ajo prej sot u nuse nshpi ton. Tmerr .mu shkatru gjitheshka. I besova dhe ajo mu hakmorr nket mNyr . Por ishte Grabit per nje Djal tejter ,Musliman, nga Fshati jon. E kishte ba per hakmarrje. Gjyshi me vdic pas nje jave nga Infrakti ,Gjyshja pas ni viti nga merzija, sot ajo ka nje djal 2 vjeq , ma nuk e kam taku kurr , per mu ajo Ka vdek per se gjalli. Sot jetoj vetem ne Gurbet.u ban 5vjet qe nuk shkoj nKosov. Skam vullet mu kthy . Kam arrit shum ktu me pun me shkoll, por mungesa e familjes qenka dhimbje e rand.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *