Me mi fal Zoti 60 djem edhe mem thon me jau jep 6 qikat e
mija, Kurre si kisha ndrru !!!

Me mi fal Zoti 60 djem edhe mem thon me jau jep 6 qikat e mija, Kurre si kisha ndrru !!!

Me mi fal Zoti 60 djem edhe mem thon me jau jep 6 qikat e mija, Kurre si kisha ndrru !!! – Pershendetje shqiptar an e mban botes kisha pas deshir qe ta lexoni kete histori dhe ta nderroni mendjen e tabus qe egziston ne Kosove qe djemt jan ma te rendsishem se vajza per shkak te prones edhe mbiemrit etj etj. Nuk e di ku me ja fillu, si nje nuse e re normalisht une gjithmone kom pas deshir qe te kem femije dhe ate shume sepse kushtet ishin te mira dhe njeri kur martohet ne qat drejtim vazhdon normalisht. Une kur mbeta shtatzane isha shume e lumtur, gjithqka me shkonte mire, e linda nje vajze te shendosh si molla gati 4 kg. Isha rehat me burr dhe nuk me interesojke nese eshte vajze apo djal sepse per mu ish njesoj, femija i par nuk kishte …(vazhdon historia me poshte…)

Rendsi vetem qe te jem na te lumtur dhe shnosh. Masi kaluan do vite burri tha a provojm ta kem edhe nje femije edhe normalisht pranova sepse dojsha shume femije.. edhe heren e dyt me dul qike po pa merzi sepse tani ja bona nje moter vajzes time qe do ta kete per jete edhe do ta qaj gjdo hall me to edhe e dijsha qe kur une ndahna nga kjo bote ajo e ka dike qe ta mbeshtes edhe ti flas edhe kur do te martohen. Qishtu filluan edhe kritikat nga familja e burrit po ashtu edhe nga familja jem tu ma shti nkry pse sjam tu bo djem, tu mthon burri nuk tpret nese i bon veq vajza ai don djal e ksi pallalendu te kota qe sot e asaj dite e urrej veten pse i kom lan kto fjal me ndiku te une. Une aty fillova te shqetesohem edhe i thojsha burrit a je pendu qe kem prap qike thojke a je normal oj gru edhe kta e kem evlad si qika si djal per mu njejt o. Une isha aq e hutume sa qe kom besu qe burrat veq i marin grat per mi bo djem edhe aq. Kur mbeta shtatzane heren e tret edhe e kuptova qe e kam prap vajze dojsha mu cmend thojsha pse po me ndodh veq vajza vajza vajza vazhdimisht, po du edhe djem me pas. Shkova te ni hoxh edhe hoxha me tha ndegjo ktu mire o gru, une jom hoxh nuk jom Zot …(vazhdon historia me poshte…)

Une punoj ne drejtim te Zotit mirepo nuk mund tia marr punen atij qe i ndan gjinit te femija edhe na jep jete. Une te sygjeroj te punosh me veten dhe ta vlersosh qe ki femije sepse une gati gjdo dit kam njerez qe vijn dhe me lusin ti knoj kuran qe ata te kene vetem nje femije djal apo vajze ska rendsi e ti e ki mundesin te jesh shtatzane dhe bon hajgare thu po du djal, largohu prej ktuhit. Aty u musha men edhe i thash vetes djal qike une prap e kam evlad edhe per mu secili ka me pas vendin e vet, kurr sbon mu merzit. Mu bonen 6 qika edhe tasht kur e menoj sa shume jam rrit edhe sa shume jan lidh mes vetes. Jan bo shoqe, e kan njana tjetren edhe sju vyn kerkush tjeter. Kur e fejova qiken e madhe, krejt ma bojshin uu po merr dhanderr gjynah ska vlla me mbrojt mirepo i ka djemt e dajes, djemt e agjes qe e dojn edhe e respektojn sikur motren e tyre edhe ishallah svjen puna me nderhy najsen burrat sepse tek e fundit kur tvjen deri qaty ma mire osht mu nda krejt se sa me shti naj mashkull familjar qe ta kercnoj apo ta shti mu tut sepse ajo nuk eshte jete. E fejova vajzen edhe me pa qysh me kan tfillu qikat tjere une as vet nuk e di qysh. E kisha gezimin e par ne shtepi edhe …(vazhdon historia me poshte…)

Isha e hutume nga emocionet edhe burri ashtu. Vjehrra gjithmone me thot gjynah je met pa djem po une sja shti nvesh ato fjal, e kom nij edhe shume here burri tu i bertit tu thon a spo ki qka me mendu veq me pas ni djal a. Po qka thu ti oj nane me pas qellu naj djal haram qe naj kish pru shpirtin nfyt prej problemeve a ma mire me pas ni djal qe ta flliq mbiemrin a ma mire 6 qika qysh mkan dal ne udhen e drejt te Zotit se cila ma e shkollune se tjetra, se cila tu punu dhe tu naj ngjit krahin neve si prind. Po du me perfundu me kit histori qe duhet me hek bre qit mentalitet qe sbon pa djal sepse kur i ki qikat hallall kurr mos u tut qe ka me tgjet najsen apo te merzitesh qe ski djal. Me mi fal zoti 60 djem edhe mem thon me jau jep 6 qikat e mija kurr si kisha ndrru, se qito 6 qika i kom sa 60 djem, per gjithqka i kom ne krah edhe kur tshkoj me to najkun krejt per lakmi na kan se sa te aferta jemi edhe sa mire e qojna mes vete edhe sa shume duhemi shkurt. Une kam shume prone edhe ju kom than qikat, qat dit qe une nderroj jete se cila ka me pas hisen e vet sado pak qofte edhe mundeni me pas diqka tjuve pa shku te burri hiq qe te mos ndjeheni e perulur mi lyp pare por merr sado pak prej asaj toke. Une kisha lut krejt grave qe deshirojn djem qe ta heqin kit mentalitet sepse siq me ka thon hoxha eshte pune e Zotit edhe duheni patjeter qe ta mendoni pozitive edhe jo negativ qe keni vajza nuk eshte fundi botes sepse ka njerze qe skan femije hiq dhe endrrojn qe ta ken veq 1 femije qe ta therrasin nane e babe e jo me dallime ne gjini. Flm shume mfal qe e zgjata pak por spata qare se po shoh shume gra te deshprume kur po e kuptojn qe kan vajze edhe nuk po dijn mu gzu qe e kan edhe ata evlad sikur kete te parin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *